بیشاپور یکی از روستاهای تاریخی فارس

بیشاپور یکی از روستاهای تاریخی فارس

بیشاپور:

در بیشاپور که در بیست و سه کیلومتری شمال غربی کازرون، در سال 266 میلادی به فرمان شاپور ساسانی ساخته شد، با یکی دیگر از آبشخور های تعیین کننده معماری سنتی ایران رو به رو هستیم. در محله ای از بیشاپور که کاخ ها و بناهای شاهی و دولتی در آن قرار داشته اند، به چند اثر مهم از هنر معماری دوره ساسانی بر میخوریم. در آن میان باقی مانده تالار کاخی قرار دارد که با دیوار های فوق العاده قطوری از سنگ و ساروج ساخته شده است. این تالار مربعی است به ضلع 22 متر که گنبدی به ارتفاع 25 متر بر فراز خود داشته است، با چهار ایوان گنبد دار در چهار سوی خود. در حقیقت این 4 ایوان را میتوان تبار همه بناهای چهار ایوانی ایران، به شمار آورد. تالار کاخ 64 طاقچه با گچ بری های زیبای محراب مانند و پرده های نقاشی داشته است.
نقاشی های فراوان کاخ بیشاپور از نظر طرح و رنگ سخت زیر نفوذ هنر غربی است. کف یکی از تالارها، در جناح شرقی کاخ، که به تالار موزاییک معروف است، با سنگ و موزاییک ، با آمیخته ای از عناصر ایرانی و رومی به شیوه ای فرش شده است که می تواند یک فرش ایرانی را تداعی کند. با توجه به نقش موزاییک کف تالار، که در آن زنان رقصنده و چنگ نواز به تصویر کشیده شده اند، می توان یقین داشت که دست موزاییک سازان رومی، به طور مستقیم یا غیر مستقیم، در کار بوده است. با این همه پیداست که در پدیداری این تصویر ها، که عاری از ذوق و سلیقه ایرانی نیستند، هنرمندان ایرانی نیز نقش داشته اند.

روستای تاریخی بیشاپور:


منزل مبله شیراز

در جناح غربی کاخ به ویرانه پرستشگاهی نیز برمیخوریم که از نظر پژوهش در ساختار پرستش گاه ها از اهمیت زیادی برخوردار است. راه پله ای با 24 پله که هنوز هم گنبد آن بر جای است به معبدی که 7 متر پایین تر از سطح زمین است و دیوار هایی به ضخامت 2/35 متر دارد، سرازیر میشود. دیوار شمال شرقی که 14 متر ارتفاع دارد هنوز هم در جای خود ایستاده است. این دیوار ها از سنگ و ساروج ساخته شده اند و از هر دو سوی خود با سنگ هایی به دقت تراشیده شده پوشیده شده اند. چون جوی آبی از بیرون به داخل معبد هدایت شده است گمان میرود که این معبد ویژه آناهیتا بوده باشد. همچنین در بیشاپور بنای یادبود شاپور اول از سال 266 میلادی، که از دو ستون یکپارچه با سرستون های ایونیک درست شده است، هنوز بر جای است. در کرانه رود بیشاپور دو سنگ نگاره نیز از زمان شاپور بر جای مانده اند، که پیروزی او را بر سه امپراتور روم نمایش می دهند. در نگاره مرکزی شاچور سوار بر اسب، امپراتور گوردین سوم را پایمال میکند،امپراتور فیلیپ عرب تضرع کنان خود را به پای شاپور می اندازد و امپراتور والرین، به نشانه اسارت، دست در دست شاه دارد.

جاده آسفالت، به طول 6 کیلومتر که دره را به روستای تنگ چوگان متصل می کند، از این روستا با یک ساعت و نیم کوه پیمایی می توانیم به دهانه غار برسیم.

منزل مبله شیراز

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر