خاتم کاری یکی از صنایع دستی های شیراز

خاتم کاری یکی از صنایع دستی های شیراز

شهر راز:

شیراز یکی از شهر های پر مخاطب و پر بازدید ایران است که هر روز و در هر فصل از سال شاهد حضور گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور هستیم. مطمئنا وقتی به شیراز سفر میکنید دنیا دنیا خاطره و تجربه های خوب برای هر مسافری به یادگار میماند تا این خاطرات خوب و تجربه های شیرین را با دیگران به اشتراک بگذارد. شاید این مسئله در ذهن همه ما نقش ببندد که بخواهیم مردم هنرمند شهر زیبای شیراز را بشناسیم و از هنر هایشان بهره ببریم. همیشه عرف بوده است یکی از راه ها برای شناخت اهالی هر منطقه، این است که صنایع دستی آنها را بشناسیم تا با سلایق و نوع کار آنها آشنا شویم. شیراز صنایع دستی زیبا و جذابی داره که توجه گردشگران را به خود جذب میکند. امروز میخایم نمونه ای از صنایع دستی شیراز رو بهتون معرفی کنیم.

خاتم کاری:

شاید خیلی از ماها با هنر خاتم کاری آشنا باشیم. بنابراین همانگونه که میدانیم خاتم کاری یکی از هنرهای بسیار ظریف و صنایع دستی ایران محسوب میشود که یک سری تکه های چوبی منظم و ظریف با ترکیب رنگ های متفاوتی هستند که در کنار هم قرار میگیرند. خاتم کاری یکی از هنرهای با ارزش و زیبای صنایع دستی شیراز است که با چوب، عاج، استخوان، برنج و طلا درست می شود. خاتم کاری هنری است که با دیدنش روح آدمی به وجد می آید و آنگاه به دستان پرمهر و هنرمند خالق آن پی میبریم. خاتم کاری از دوران های بسیار دور رواج داشته و در عصر صفویه به اوج شکوفایی خود رسیده است. دهخدا در وصف این هنر اینگونه بیان داشته است که: "آنکه پاره‌های استخوان را در چوب با نقش و نگار بنشاند. خاتم‌سازی عمل خاتم‌ساز را گویند."
ساخت خاتم اینگونه است که سطح اشیای چوبی را با یک سری از مثلث های کوچک به صورت موزائیک در می آورند. این چوب ها معمولا آبنوس، فوفل، گردو، عناب، بقم، نارنج، کهکم و هم چنین انواع استخوان و عاج فیل میباشد. این چوب ها را با دستگاه های مخصوص در اندازه های کوچک و به شکل چند ضلعی ها برش میدهند. شیراز منبع بزرگی از نمونه های خاتم کاری است.

 

 

 

 

 

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر