شیشه گری در شیراز

شیشه گری در شیراز

شیشه گری:

شیشه گری یکی دیگر از هنر هایی است که با هنر انگشتان هنرمندان شکل میگیرد. در واقع شیشه گری، هنر شکل دادن به شیشه است. به گونه ای که ابتدا باید شیشه را حرارت داد تا به صورت نیمه مایع در آید یا اینکه نرم شود. بعد از اینکه ماده اولیه شیشه نرم شد آن را به وسیله دست یا ابزار مورد نیاز به آن شکل میدهند و شکل های زیبایی را در آن پدید می آورند. وقتی شیشه‌ها را از کوره بیرون می آورند، بسیار گرم و داغ است. شیشه‌گر یک تکه از شیشه را برداشته و آن را روی لوله‌ ای توخالی می‌گذارد و در آن می‌دمد تا باد شود. شیشه‌گر از شیشه‌هایی که باد می‌کند، می‌تواند اشکال زیادی  را بسازد. اشکالی مانند مانند لیوان، بطری، پنجره و عینک و یا انواع عدسی‌های چشمی که در وسایل گوناگون مانند ذره‌ بین به کار می‌روند. حتی از شیشه می توان نوار های شیشه ای هم تهیه کرد. قابلیت دیگر این است که میتوان برای بار دوم شیشه را گرم نموده و وسایل و اشیاء دیگری ساخت و در ساخت اشیاء شیشه ای به کار رود. اگر شیشه در برابر گرما مقاوم باشد میتوان ظروف آشپزخانه و ابزار آزمایشگاهی ساخت(مانند پریکس).
ماده اصلی که در این هنر مورد استفاده قرار میگیرد، سنگ سیلیس است. سیلیس فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمیت است. سیلیس در طبیعت به صورت آزاد یا به صورت ترکیب با سایر اکسید ها وجود دارد.
شیشه به روش های متفاوتی ساخته میشود که شامل روش  فوتی، فوتی قالبی و پرسی میباشد.
هنر شیشه‌گری یکی از قدیمی‌ترین صنایعی است که بشر در این زمینه فعالیت داشته است. قدیمی‌ترین نمونه‌های شیشه‌های دست‌ساز، در خاورمیانه پیدا شده‌است. پس به طور خلاصه شیشه را، هنرمندان پنجه طلا از ترکیب سیلیکات های قلیایی و ذوب کردن آنها در کوره بدست می آورند و ماده ذوب شده و نرم را به کمک دست یا وسیله مورد نظر فرم میدهند و در نهایت جسمی شفاف بدست می آید. ساخت این ظروف شیشه ای قدمتی دیرینه در سایر قسمت های ایران دارد و نمونه های آن را می توان در موزه های داخل و خارج از کشور مشاهده کرد. شیشه گری، امروز یکی از صنایع دستی بسیار زیبا و ارزشمند شیراز است که برای خرید سوغاتی نیز پیشنهاد میشود.

شیراز هوم:

شیراز هوم در راستای آرزوی سلامتی و سفری خوش برای مسافران محترم، منازل مبله شیکی را در بهترین نقاط شیراز در نظر گرفته است تا راحتی و آسایش را در سفر با ما تجربه کنید. منزل مبله شیراز و آپارتمان مبله شیراز از خدمات شیراز هوم به مسافران عزیز میباشد. علاوه بر این ما خدمات دیگری را هم داریم مثلا اینکه تمام جاذبه های گردشگری شیراز را برای شما آرشیو کرده ایم تا هم اینکه این دیدنی های شهر زیبای ما را بشناسید هم بتوانید با لذت آنها را تماشا کنید.

نمونه ای از هنر شیشه گری:

هنر ساخت شیشه گری:

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر