صنایع دستی قلم زنی در شیراز

صنایع دستی قلم زنی در شیراز

هنر قلم زنی :

صنعت قلم زنی به وسیله کندن و تزئین نقش ها روی اشیاء فلزی به خصوص طلا، برنج و مس تعریف میشود. به عبارت دیگر، وقتی به وسیله قلم با ضربه چکش روی اجسام فلزی نقش ها و خطوط خاصی ایجاد میشود، در واقع هنر قلم زنی شکل میگیرد. همانگونه که میدانید ایران همواره خواستار خلق هنر های ناب، ظریف و معنوی و هم چنین متناسب با زندگی مردم و آداب و رسوم جوامع و اقوام خود بوده است. هنر قلمزنی روی فلزات، از آن رو بیشتر مورد توجه هنرمندان قرار میگیرد که از دوام و بقای بیشتری نسبت به سایر اشیا برخوردار است. درون مایه‌ها و نمادهای نقش و نگار ها در دوره تاریخی و فرهنگی گوناگون بر اساس تحولات عقیدتی و فرهنگی متفاوت اند و تحت تاثیر و تاثیرات شرایط اجتماعی تغییر می کند و سیر تحول را به دنبال خود دارند.
اکنون هنر قلم زنی در شیراز را مورد بررسی قرار میدهیم. یکی از جذابیت های که در بازار شیراز به چشم میخورد، دیدن هنرمندی هنرمندان زبردستی است که با وسیله هایی همچون چکش بر روی ظرفی فلزی نقش و نگار می افکنند. قلمزنی در واقع یکی از صنایع دستی مهم شیراز محسوب میشود که عبارت است از شاخه ای از فلزکاری و حک نقوش برروی اشیا یا ظروفی از جنس طلا، مس، نقره و برنج. مس به دلیل اینکه نرم و شکل پذیر است، در صنعت قلم زنی رایج تر از سایر فلزها میباشد. همچنین به اعتقاد باستان شناسان و خالقان هنر، مس اولین فلزی بوده است که در هنر فلزکاری و قلم زنی مورد توجه بشر قرار گرفته است. قلمزنی یکی از هنر های سنتی ایران محسوب میشود.

هنر قلم زنی در دوره اسلام:

اکنون هنر قلمزنی را در قرون اولیه اسلامی مورد بحث قرار میدهیم. در ابتدای حکومت اسلامی، اعراب قاعدتا از خودشان هنری نداشتند. از این جهت هنر قلمزنی دوره ساسانی را مورد تقلید قرار دادند. اما با گذر زمان و در سده های بعد، به خاطر ذوق هنری هنرمندان ایرانی به مذهب و گرایش آنها به سمت حکومت اسلامی، رفته رفته نقش هایی کم نظیر و طرح های بومی و اسطوره ای ایرانی جای خود را به خطوط كوفی و آیات و احادیث داد.

شیراز هوم:

شیراز هوم خدماتی را در راستای آشنایی مسافران با شهر زیبای شیراز ارائه میدهد. از جمله خدماتی که وب سایت تخصصی شیراز هوم، ارائه میدهد عبارت اند از:
1.معرفی همه جاذبه های گردشگری شیراز و تفرجگاه های ناب استان فارس
2.معرفی رستوران های معروف و باکیفیت در شیراز
3.معرفی فست فود ها، کافه ها و سفره خانه های خاص شیراز
4.معرفی پاساژهای خرید در شیراز
اما شیراز هوم در اصل برای اجاره روزانه منزل مبله شیراز تدارک داده شده است. چرا که مسافران در سفر به شیراز، نیاز به اقامتی امن در طول مسافرت خود دارند. از این رو تیم تخصصی شیراز هوم با تجربه چندین ساله خود، آپارتمان مبله شیراز، سوئیت مبله شیراز و منزل مبله شیراز را مهیا نموده است.

هنرزیبای قلم زنی:

نمونه ای از قلم زنی:

تصویری زیبا از قلم زنی:

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر