عشایر فارس را بشناسیم.

عشایر فارس را بشناسیم.

ابتدا شایسته است شیراز هوم را به شما عزیزان معرفی نمایم. شیراز هوم وب سایت ارائه دهنده منزل مبله شیراز و آپارتمان مبله شیراز در نقاط مختلف شهر زیبای شیراز است. بنابراین از خدمات اصلی شیراز هوم، اجاره منزل مبله شیراز به مسافران عزیز میباشد. اما شیراز هوم علاوه بر اجاره منزل مبله شیراز، همه جاذبه های تفریحی این شهر شاعر گرا را به تصویر میکشد.

بی گمان آن ترک شیرازی، که به یک اشاره سمرقند و بخارا ارزانی خال هندویش شد، کسی نبوده است جز مهربانی خوی کرده از مردم عشایر قشقایی، که از بخت خوب گذرش به شیراز افتاده بود و گذر دل خواجه دست باز و دل تنگ را به خالستان خود کشانده بود. می گویند که چون حافظ توان دور شدن از شیراز را در خود نیافت، سفر دریایی خود را شکست. اگر چنین عرقی میبود، سمرقند به حراج نمیرفت. حافظ را مدیون قشقاییان هستیم، که هنوز هم تک سواران و شهریاران رنگین دشت ها و تنگستان های بی دشتبان سرزمین تاریخ هستند. در لاله زاران کوس میزنند و پای می کوبند و از میانه میدانی، هوای میدان دیگر را در سر می پرورانند و بی درنگ محمل میبندند و بانگ جرس برمی خیزانند. فارس قشقاییان بزرگتر از فارس فارسیان است. یافتن سرایی خوش در هر کجایی از زیر آسمان ایران فراهم است.

قشقایی ها هزار رنگ پیرامون خود را با انگشتان ترکان شیرازی خود نقش فرش برج عاج سیار خود میکنند، تا آب هیچ چشمه ساری، در فراغ دیار، از گلو نلغزد. از فراغ یار هم که باکی نیست. او سوار باره است و زینت کاروان.

قشقایی ها شهر بیابان و کتل خود را بر دوش میکشند، تا مبادا منت ساربانی را کشند، تا آهسته براند. در اینجا به باد شرطه نیز نیازی نیست. دیدار آشنا به چند گام مهیا است. یار در خانه است و گرد جهان بر زین اسب. نقش نمد زین ها، پرده هایی از میهن سیاراند و تارک سفید و دامن هزار رنگ کوه ها، چاوشان و قراولان راه های آشنا.

 

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر