منبت کاری

منبت کاری

هنر منبت کاری:

منبت کاری یکی از هنر ها و صنایع دستی در شیراز میباشد. در این نوع هنر، نقش و نگار ها را به صورت برجسته روی زمینه ای که قرار است کار شود، در می آورند. در اصل منبت کاری به صورت کنده کاری روی چوب کار میشود، اما خود منبت کاری چوب، یکی از شاخه های منبت کاری محسوب میشود. ریشه کلمه منبت از واژه نبات گرفته شده است و به معنی رویانیده میباشد. دلیل این نام گذاری این بوده است که برجستگی گل و گیاه روی چوب و سنگ مثل روییدن گیاه روی چوب و سنگ است. قدیمی ترین نمونه منبت کاری را می توان به یک لنگه درب چوبی متعلق به مسجد جامع عتیق شیراز دانست که در آن حکاکی و کنده کاری روی چوب کار شده است. همانگونه که میدانید منبت روی چوب اجرا میشود و چوب اولیه هنر منبت کاری گونه متنوعی از چوب درختان میباشد که هرچه جنس چوب محکم تر و فشرده تر باشد کار منبت بهتر، زیباتر و با دوام تر می‌باشد. به این صورت که ابتدا طرح ظریفی را روی چوب طراحی میکنند، سپس روی طرح ها حکاکی شده و به صورت برجسته و طرح دار شکل میدهند.

مراکز مهم منبت کاری در ایران:

هنر منبت کاری و کنده کاری چوب هم اکنون در بسیاری از شهرهای ایران رواج دارد اما مهم‌ترین شهرهایی که از زمان‌های قدیم به این هنر مشغول بوده اند: شهر تاریخی تویسرکان و ملایر در استان همدان، گلپایگان در استان اصفهان و آاده در فارس میباشد. همچنین در شهرهای بوشهر و ارومیه عده ای به هنر منبت کاری مشغول هستند و می توان گفت که تقریبا در همه نقاط کشور، هنر منبت کاری به صورت پراکنده رایج است.

شیراز هوم:

شیراز هوم اینجاست تا در سفرتون به شیراز هیچ چیزی رو از دست ندین. مطمئنا همه شیراز را دوست دارند و تمایل دارند حتما سفری به شیراز داشته باشند. از این رو تیم ما سعی کرده است علاوه بر اجاره منزل شیراز و آپارتمان مبله شیراز که از خدمات اصلی و ویژه ما به مسافران عزیزمان میباشد، همه جاذبه های گردشگری شهر راز را معرفی نماید. بله خدمات اصلی شیراز هوم رزرو اقامتگاه در این شهر میباشد. پس نگران اسکان خود نباشید. ما بهترین و امن ترین منازل مبله شیراز را در سطح شهر برای دوستانمان در نظر گرفته ایم تا سفری لذت بخش را تجربه نمایند.

منبت کاری:

نمونه ای زیبا از منبت کاری:

طرحی بی نظیر از منبت کاری:

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر