میدان نقش جهان در اصفهان

میدان نقش جهان در اصفهان

میدان نقش جهان در اصفهان:

میدان نقش جهان در سال 1021 ه.ق به فرمان شاه عباس اول، در مرکز شهر اصفهان احداث شد. این میدان از لحاظ ابعاد و عظمت و اهمیت بناهای پیرامون آن یکی از مهم ترین میادین تاریخی و جزء میراث فرهنگی جهان به شمار می آید. طرح این میدان، علی اکبر اصفهانی ملک المعمار دربار شاه عباس بوده است. پیش از عهد صفویه، به جای میدان فعلی، باغ های وسیع نقش جهان قرار داشتند و میدان کهنه در جوار مسجد جامع نقش مرکزیت شهر اصفهان را ایفا میکرد.
با انتخاب اصفهان توسط شاه عباس، به عنوان پایتخت، جاه طلبی های او ایجاب میکرد که محور جدیدی برای توسعه شهر در نظر گرفته شود؛ به همین منظور بود که میدان جدید در محل باغ های قدیمی بنا شد. از زمان بنای میدان نقش جهان تا به امروز، خوشبختانه تغییرات بسیار اندکی در آن رخ داده است. از جمله بناهایی که از بین رفته اند می توان به برج ساعت در شمال مسجد لطف الله و نقاره خانه در بالای سر در قیصریه اشاره کرد. همچنین، چمن و حوض وسط میدان مربوط به دوره پهلوی هستند.

میدان نقش جهان، نگین شهر اصفهان:

منزل مبله در شیراز

میدان نقش جهان معروف ترین و زیبا ترین دیدنی ها:

اجاره سوئیت مبله در شیراز

میدان نقش جهان در عصر صفویه:

میدان نقش جهان در عصر صفویه استادیوم اصلی و به قول امروزی ها، ورزشگاه صد هزار نفری ورزش ملی و فراموش شده کشورمان، چوگان بوده است. گفته میشود که شاه عباس شخصا در این مسابقات شرکت میکرد و هرگاه که او گوی میزد، نقاره ها در نقاره خانه به علامت تشویق به صدا در می آمدند. در مواقع دیگر که او خود در بازی شرکت نمیکرد از ایوان عالی قاپو مسابقات را تماشا میکرد.
میدان نقش جهان با بیش از هشتاد هزار مربع وسعت، 510 متر طول و 163 متر عرض، دومین میدان بزرگ جهان پس از میدان تیان آن من پکن است. پیرامون میدان، بنای دو طبقه ای وجود دارد و امروزه طبقه پایین اختصاص به فروشگاه های صنایع دستی دارد.

 

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر