مینا کاری در شیراز

مینا کاری در شیراز

مینا کاری:

مینا در لغت به معنای آسمان آبی است. در واقع مینا کاری، هنری است که با قلم سفید بر روی ظروفی از جنس مس و نقره و طلا طرح‌های متفاوتی را در می آورند. رنگ زمینه زیر نقش ها معمولاً به رنگ‌های آبی، سبز و گاهی قرمز می‌باشد که اگر به چشم هنر به داخل ظروف نقاشی شده مینا نگاه کنیم یادآور پهنای زیبای آبی آسمان میباشد و قاعدتا به همین خاطر است که اسم این هنر را مینا کاری نامیده‌اند. قدمت این هنر به پنج سال میرسد که یکی از صنایع دستی های خوب کشورمون محسوب میشود. هنر مینا کاری ترکیبی از آتش و خاک است که با هنر نقاشی ترکیب میشود و در نتیجه نقش های زیبایی را پدید می آورد.
مینا کاری به دو روش تولید میشود که مینای خانه بندی و مینای نقاشی نام گذاری شده است. مینا به روش خانه بندی یک شیوه قدیمی محسوب میشود که به مینای سیمی نیز معروف است و در این روش از مفتول های بسیار نازک استفاده میشود. و اما در رابطه با مینای نقاشی که امروزه بیشتر در اصفهان رایج است، میتوان گفت که نقش های مورد نظر در این روش بر روی لعابی شفاف شکل میگیرد. برای این منظور و در این راستا، ابتدا استاد کاری مسگر وسیله مربوطه را بر اساس طرحی که در نظر دارد میسازد و سپس استادی مینا کار روی آن را با قلم سفید، رنگ میدهد.در مینا کاری رنگ های خاصی به کار میرود. مانند رنگ های گیاهی که در چیت سازی به کار میرود. رنگ های معدنی که در نقاشی و مینا کاری به کار می روند و هم چنین رنگ های فلزی که روی شی و اجسام خاص به کار می رود.

نمونه ای از سینی و جام مینا کاری شده: 

اجاره منزل مبله شیراز

نمونه ای بسیار زیبا از هنر مینا کاری:

آپارتمان مبله شیراز

هنر مینا کاری:

بسیاری از ظرف هایی که ما معمولا پیش رو داریم از هنر مینا کاری محسوب میشود که شاید در مورد آنها اطلاعی نداشته باشیم. ظروفی مانند بشقاب، گلدان، کاسه و قدح، قابهای عکس، تابلوهای مینا که البته با هنر های زیبای دیگری مثل طلا کاری، خاتم کاری و مینیاتور و همچنین جواهر سازی تر کیب میشود. میناکاری را در بازارهای اصفهان و شیراز می توان نظاره کرد که زینت بخش ویترین مغازه های صنایع دستی است و یکی از صنایع دستی های شیراز محسوب میشود که بیشتر بر روی مس کار میشود.

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر