کریم خان زند شیراز را بشناسیم

کریم خان زند شیراز را بشناسیم

کریم خان شهروند افتخاری و حق شناس شیراز است و باید که هر گاه نامی از شیراز به میان می آید، نام او نیز از قلم نیفتد. در هر حال امروز بخشی از هویت شیراز با نام کریم خان در پیوند است. شیراز بارها در دوره تاریخ اسلامی ایران، مخصوصا در زمان اتابکان نقشی فعال داشته است. در دوره کریم خان زند، شیراز در تاریخ دوم صفر 1179 هجری که کریم خان برای آخرین بار وارد شیراز شد، به پایتختی برگزیده شد. این انتخاب، حافظ اگر نرجد، نام کریم خان را مترادف با نام خوش آوازه شیراز کرد.
ادامه حیات نام کریم خان زند، در دو خیابان اصلی تهران و شیراز، نشان میدهد که مردم هیچ گله ای از کریم خان ندارند. او در دوره اندوهباری از تاریخ ایران، گام به عرصه سیاست گذاشت و بی آنکه الگویی داشته باشد، خود را وکیل رعایا نامید و تردیدی نیست که اگر "حکومت جمهوری" را میشناخت خود را "رئیس جمهور" می خواند. او در دنیای بسیار ساده خود اندیشیده بود که فرمانروا باید وکیل مردم باشد و به اندیشه خود احترام گذاشته بود. بی گمان اگر جانشینان کریم خان برداشت او را از فرمانروایی، با صداقت خود کریم خان دنبال می کردند، به مرور سخن از انتخابات هم به میان می آمد. 
کریم خان در جنگ و گریز های خود برای به دست گرفتن قدرت، بارها در شیراز پناه گرفته بود. بعید نیست که این فرمانروا، به پاس هم پشتی های مکرر مردم شیراز و به سبب خاطرات خوشی که از این شهر داشت، به ماندگاری در این شهر تصمیم گرفته و از خود یادگاری های ماندگاری بر جای گذاشته باشد.

کریم خان در موزه پارس:


ارگ کریم خان در شیراز:

تازه ها

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع)...

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که...

دروازه قرآن شیراز

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان...

تخت جمشید (پرسپولیس)

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن...

آرامگاه سعدی

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر

آپارتمان مبله در فرهنگ شهر F02 شماره تماس:09392489045طبقه دوم/ آپارتمان...

اجاره آپارتمان مبله در فرهنگ شهر